strona główna Biuletyn Informacji Publicznej
  × strona główna
Aktualności
Nowe Miasta w Europie
Lokalna Grupa Działania
OGŁOSZENIA, OFERTY i PRZETARGI
Miasto
Warto zobaczyć
Serwis turystyczny
Informator
Wykaz imprez
Gospodarka
Położenie
Historia
Ochotnicza Straż Pożarna
Linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Księga gości
Honorowi obywatele
Sławni ludzie
sławni ludzie z naszej gminy
  

Urząd Gminy
Nowe Miasto n/Pilicą
tel. +48 48 674-10-98
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
«Nowe Miasta w Europie»
Gmina Nowe Miasto nad Pilicą w projekcie „Nowe Miasta w Europie”
Chociaż wielokrotnie powtarzamy tą samą nazwę miasta, a za każdym razem myślimy o czymś innym. Informacji dostarcza nam dopiero dodatkowy człon nazwy, to on zdradza położenie: am Main, an der Orla, in Holstein, in Hessen, an der Donau, na Morave, czy nad Pilicą! W Austrii uroczy Wiener Neustadt również szczyci się tą nazwą. W Czechach i na Słowacji nazwa „Nove Mesto” też nie jest rzadkością. Również w Polsce znajduje się kilka Nowych Miast.

Brytyjczycy, Amerykanie i Francuzi chętnie korzystają z nazw „Newtown” lub Villeneuve, a Hiszpanie, Włosi i Portugalczycy z „Villa Nova”, „Citanova”, co również oznacza w tych krajach „Nowe Miasto”. „Nowogorod” znaczy „Nowe Miasto” w rozległej Rosji, zaś Holendrzy używają nazwy „Nieuwstad”, a Finowie „Nystadt”.

Na podstawie danych ekspertów szacuje się, że nazwa „Nowe Miasto” występuje na świecie ponad 600 razy. Cieszącą się taką popularnością nazwę „Nowe Miasto” nosi wiele miast i gmin i jeśli ktoś uważa, że są to nowo tworzone miejscowości myli się bardzo, bowiem będące w projekcie miasta niejednokrotnie liczą sobie 600, 700, a nawet 800 lat. Miasta te kształtowała historia wielu wieków, a każda epoka, czy to na północy, czy na południu Niemiec, Polski, Czech, Słowacji i Węgier pozostawiła charakterystyczne ślady. Są to głównie małe miasta z wielką historią. Jest wśród nich także Nowe Miasto nad Pilicą, które wraz z 35 innymi Nowymi Miastami Niemiec, Czech, Polski, Słowacji i Węgier tworzy wspólnotę i wspólnie prowadzi promocję na rzecz „Neustadt w Europie”. Wspólnotę tą tworzą więzi przyjaźni i partnerstwa, a nie sama nazwa miejscowości.
Nowe Miasta w Europie

Nasze Nowe Miasto nad Pilicą jest członkiem tego europejskiego programu już od 2007 roku. Nasze uczestnictwo to nie tylko udział w corocznym spotkaniu „Nowych Miast”, ale także współpraca szkół z naszej gminy ze szkołami z zagranicy, korespondencja, wyjazdy, przygotowanie do programu wymiany, dzięki któremu uczniowie niemieccy i czescy będą mogli przyjechać do Polski, a uczniowie z Nowego Miasta nad Pilicą odwiedzić naszych sąsiadów.

 W 2016 roku spotkanie z członkami „Neustadt in Europa” odbędzie się w Nowym Mieście nad Pilicą.Uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Neustadt an der Orla
Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Neustadt Hessen
 
WAŻNE TELEFONY
BIP
Zarządzanie kryzysowe
Gospodarka odpadami
PIORIN
V Edycja Nowomiejskiej Ligi Halowej
Sesje Rady Miejskiej
Grójecki Ośrodek Kultury
Oferty pracy
TSSE
Dokumenty zastrzeżone
Karta dużej rodziny
Psy do adopcji
Agencja Mienia Wojskowego
Kalendarz wydarzeń prewencyjnych
Dobre Serce
SPP 2009
SPP 2008
Mazowiecka Gmina Roku 2008

<<   Grudzień   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA
| Aktualności   Kultura   Historia   Oświata  

Gmina Nowe Miasto nad Pilicą, www.nowemiasto.pl, Nowe Miasto nad Pilicą, gmina, województwo mazowieckie, gmina Nowe Miasto, powiat grójecki, miasto Nowe Miasto, portal samorządowy, WWW, BIP, biuletyn, agroturystyka, turystyka, inwestycje, przyroda, natura, administracja publiczna, internet, administracja, cms, aktualności, województwo, www, miasto, przetargi, Warszawa, Grójec, Radom