strona główna Biuletyn Informacji Publicznej
  × strona główna
Aktualności
Nowe Miasta w Europie
Lokalna Grupa Działania
OGŁOSZENIA, OFERTY i PRZETARGI
Miasto
Warto zobaczyć
Serwis turystyczny
Informator
Wykaz imprez
Gospodarka
Położenie
Historia
Ochotnicza Straż Pożarna
Linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Księga gości
Honorowi obywatele
Sławni ludzie
sławni ludzie z naszej gminy
  

Urząd Gminy
Nowe Miasto n/Pilicą
tel. +48 48 674-10-98
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
«Honorowi obywatele»

Biskup Józef Zawitkowski - sufragan łowicki w archidiecezji warszawskiej, następnie biskup pomocniczy w diecezji łowickiej, wikariusz generalny kurii łowickiej, poeta, kompozytor. Urodził się 23 listopada 1938 roku we wsi Wał (parafia Żdżary, gmina Nowe Miasto nad Pilicą). Pochodzi z chłopskiej, bardzo religijnej rodziny. W wieku 12 lat stracił matkę. W 1956 r. wstąpił do warszawskiego seminarium duchowego. 20 maja 1962 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Był wikariuszem w Krośniewicach, Legionowie, w parafii św. Zygmunta na Bielanach w Warszawie i w archikatedrze warszawskiej, jako rezydent w parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu. Był również pracownikiem Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. W 1984 r. został proboszczem w archidiecezji warszawskiej. Sakrę biskupią otrzymał 9 czerwca 1990 r. Łowiczu, a w dniu 25 marca 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym nowoutworzonej wówczas Diecezji Łowickiej. Jego zawołanie biskupie to: „Sługa i syn służebnicy.” Ukończył również studia muzyczne w Instytucie „Musica Sacra” w Aninie, a następnie muzykologie na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Jest kompozytorem małych form muzycznych dla chórów i zespołów wokalnych. Swoje utwory wydaje pod pseudonimem ks. Tymoteusz.


Ojciec Gabriel Bartoszewski - urodził się w Ziemi Radomskiej, we wsi Potworów dnia 10 czerwca 1933 roku w wielodzietnej rodzinie rolniczej. W latach 1947-1949 uczęszczał do Gimnazjum w Nowym Mieście nad Pilicą a kolejny rok spędził w nowicjacie w klasztorze nowomiejskim. 7 lipca 1957 roku przyjął święcenia kapłańskie i następnie podjął studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uwieńczone w roku 1962 stopniem doktora prawa kanonicznego. Od 1966 roku był czynnie zaangażowany w procesie beatyfikacyjny Błogosławionego Honorata, jako Wicepostulator, ściśle współpracujący z Postulatorem Kanonizacji w Rzymie. Dzięki jego wieloletniej pracy i osobistemu zaangażowaniu proces beatyfikacyjny został doprowadzony do końca a sama beatyfikacja przyczyniła się do rozsławienia nie tylko w Polsce, ale i w świecie Nowego Miasta nad Pilicą. Przyczynił się także do beatyfikacji Błogosławionej Franciszki Siedliskiem z Roszkowej Woli, nazaretanki, która jest patronką Publicznej Szkoły Podstawowej w Żdzarach i Floriana Stępniaka, kapucyna ze Żdżar. O. Gabriel zainicjował powstanie przy nowomiejskim klasztorze kapucynów Muzeum poświęconego Błogosławionemu, które cały czas cieszy się ogromnym zainteresowaniem pielgrzymów, odwiedzających Sanktuarium i stanowi cenną instytucje na kulturalnym planie naszego Miasta.

Kazimierz Sobkiewicz - Urodzony 30 listopada 1932 roku w wielodzietnej rodzinie robotniczej w Drzewicy. Dzieciństwo i lata okupacji przy rodzicach. Szkołę powszechną ukończył po wojnie i rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Mazowieckim. Po maturze w 1951 roku w ramach OHP pracował przy budowie elektrowni w Jaworznie, co dawało dodatkowe punkty pomocne przy dostaniu się na studia. Studia lekarskie ukończył na Akademii Medycznej w Łodzi. Po odbyciu stażów przed i podyplomowych w szpitalach w Radomiu i Radomsku podjął pracę w Szpitalu Powiatowym w Opocznie na oddziale chirurgicznym. Specjalizację I-ego stopnia z chirurgii ogólnej uzyskał w 1968 roku, a II-ego stopnia w 1972 roku. W 1976 roku został zatrudniony w szpitalu w Nowym Mieście na stanowisku zastępcy ordynatora oddziału chirurgicznego. Od 1992 roku pełnił funkcję ordynatora do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego. W tym czasie wszyscy jego asystenci uzyskali specjalizację z chirurgii ogólnej i w większości nadal pracują w tutejszym szpitalu. Mimo upływu lat czuje się pomocny młodszym kolegom i społeczeństwu, więc nadal pracuje. Od 1960 roku jest w związku małżeńskim z żoną Krystyną, ma dwie córki, troje wnucząt i jak na razie jednego prawnuczka. W młodości należał do harcerstwa, uprawiał wiele dyscyplin sportowych, szczególnie piłkę nożną, tenis stołowy, kajakarstwo i szachy. Należy do Towarzystwa Przyjaciół Nowego Miasta.Adam Struzik - lekarz, polski polityk i samorządowiec, Marszałek Senatu w latach 1993–1997, senator II, III i IV kadencji, od 2001 marszałek województwa mazowieckiego. Urodził się dnia 1 stycznia 1957 roku w Kutnie. Jako absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi, specjalizował się w zakresie chorób wewnętrznych. W 1984 wstąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Następnie został członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, pełniąc m.in. funkcję prezesa zarządu wojewódzkiego tej partii. Od 1991 do 2001 był członkiem Senatu, reprezentując województwo płockie. Pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia w II kadencji. Od 1993 do 1997 był marszałkiem Senatu III kadencji. W grudniu 2001 został powołany na urząd marszałka województwa, stanowisko to utrzymywał po wyborach samorządowych w 2002, 2006 i 2010. W 2004 został członkiem Komitetu Regionów. W 2007 wybrany na wiceprezesa zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem za Zasługi dla Policji, belgijskim Krzyżem Komandorskim Orderu Leopolda. W 2005 odznaczony Wielkim Orderem Świętego Zygmunta. Wyróżniony ponadto m.in. Nagrodą im. Grzegorza Palki. Jest także honorowym obywatelem licznych miejscowości w województwie mazowieckim.

 
WAŻNE TELEFONY
BIP
Zarządzanie kryzysowe
Gospodarka odpadami
PIORIN
V Edycja Nowomiejskiej Ligi Halowej
Sesje Rady Miejskiej
Grójecki Ośrodek Kultury
Oferty pracy
TSSE
Dokumenty zastrzeżone
Karta dużej rodziny
Psy do adopcji
Agencja Mienia Wojskowego
Kalendarz wydarzeń prewencyjnych
Dobre Serce
SPP 2009
SPP 2008
Mazowiecka Gmina Roku 2008

<<   Grudzień   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA
| Aktualności   Kultura   Historia   Oświata  

Gmina Nowe Miasto nad Pilicą, www.nowemiasto.pl, Nowe Miasto nad Pilicą, gmina, województwo mazowieckie, gmina Nowe Miasto, powiat grójecki, miasto Nowe Miasto, portal samorządowy, WWW, BIP, biuletyn, agroturystyka, turystyka, inwestycje, przyroda, natura, administracja publiczna, internet, administracja, cms, aktualności, województwo, www, miasto, przetargi, Warszawa, Grójec, Radom